Bel nu gratis: 0800 822 4433
Woning zoeken, verkopen bij scheiding, hoe (onder-)waarde verdelen, urgentie aanvragen

Beschrijf hier uw situatie of bel ons gratis: 0800 822 4433

Aftrek hypotheekrente bij scheiding

Voorwaarde hypotheekrente aftrek

Hypotheekrenteaftrek is in Nederland een voordeel in de belasting voor bezitters van een eigen woning. Een belangrijke voorwaarde is, dat het moet gaan om de woning waarin u het hoofdverblijf heeft. Als u gaat scheiden en de minderverdienende partner (bijna altijd de vrouw) met het lagere inkomen vooralsnog in de woning blijft, dan zou de hypotheekrenteaftrek komen te vervallen. Door de scheiding wordt dan ineens de woning extra duur.

Twee jaar

De fiscus heeft het echter mogelijk gemaakt dat de hypotheekrente gedurende twee jaren na het verlaten van de woning aftrekbaar blijft. Dat is in gevallen waarbij dus de vrouw voorlopig in de woning blijft en de man er niet meer woont, maar wel alle kosten van de woning voor zijn rekening neemt. De belastingdienst financiert daarmee voor een deel de gevolgen van uw echtscheiding.

Waarom is dit voor mij relevant?

De belastingdienst maakt het door deze regeling voor u beiden mogelijk, om fiscaal vriendelijk de overgang te maken van gezamenlijk wonen naar gescheiden wonen.

Aftrek hypotheekrente

In de Wet op de inkomstenbelasting 2001 wordt geregeld dat betaalde rente over de hypotheek van de eigen woning kan worden afgetrokken van het belastbaar inkomen in de inkomstenbelasting in box 1. De regeling bestaat in gewijzigde vorm al sinds 1914. De aftrek is ten hoogste voor 30 jaar van kracht, een beperking die in 2001 werd aangebracht. Voor diegenen die reeds voor 1 januari 2001 hypotheekrente aftrokken, blijft echter de rente tot 1 januari 2031 aftrekbaar.

De hypotheekrenteaftrek is ingesteld om het eigen woningbezit te stimuleren, door de aanschaf van een koopwoning voor meer mensen mogelijk te maken. Tot 1 januari 2004 was de hypotheekrente onbeperkt aftrekbaar. Sinds die datum is de bijleen regeling van kracht, waardoor overwaarde die ontstaan is ten gevolge van verkoop van een huis, gebruikt moet worden voor de nieuwe hypotheek. De resulterende hypotheekaftrek is daarmee lager. Het eigenwoningforfait is komen te vervallen voor eigenwoningbezitters zonder hypotheekrenteaftrek.

Gescheiden wonen, fiscaal partnerschap

Het fiscaal partnerschap duurt voort totdat u gescheiden bent, of totdat het echtscheidingsverzoek is ingediend bij de rechtbank en u woont niet meer samen. Vanaf het moment dat u afzonderlijk gaat wonen en bijvoorbeeld de man niet meer woont in de echtelijke woning, vervalt de mogelijkheid om de hypotheekrente voor zijn eigenaarsgedeelte af te trekken. De woning en de hypotheekschuld voor die woning verschuiven naar de forfaitaire rendementsheffing van box 3.

Op basis van de overgangsbepaling van artikel 3.111 lid 4 Wet IB 2001 is het echter mogelijk dat de man nog twee jaar, te rekenen vanaf het moment dat de man de woning heeft verlaten, de rente fiscaal in aftrek kan brengen mits de ex-partner de woning blijft bewonen. Als je de wettekst letterlijk uitlegt, kan voor de man alleen een aftrek worden aangevraagd over het percentage dat hij eigenaar is. De mogelijkheid van toerekening van de hypotheekrente is namelijk gebonden aan het 'partner zijn'. Bij een gemeenschap van goederen geldt dus een percentage van 50%. In de praktijk lijkt de fiscus desondanks veelal 100% te accepteren. Het is raadzaam dit met de fiscus af te stemmen en bovendien al te doen een vroeg stadium van de scheidingsprocedure.

Suggesties

Scheiden of flitsscheiden
Belasting over uitkoopbedrag
Woning verkopen of houden

Mening van anderen over de Echtscheidingswinkel

"De afwikkeling van de echtscheiding is heel vlot verlopen. De verwerking van papieren ging snel en accuraat. De vriendelijke en deskundige medewerkers waren altijd beschikbaar voor vragen. Zeer geschikt voor partners die nog met elkaar kunnen praten."

Beoordeling: 9
Maria, Son en Breugel, 28/12/2012
Bekijk meer beoordelingen van klanten

Stel direct uw vraag

Om uw vraag te kunnen beantwoorden hebben wij nog de volgende gegevens van u nodig. Tijdens werkdagen wordt uw vraag meestal binnen 2 uur beantwoord.

 

Vereist
Vereist
Vereist
Vereist

Bel gratis: 0800-822 4433

...of bel mij terug!

Vereist
Vereist

Bereken

Betaalt de overheid mee aan mijn scheiding?

Netto maandinkomen van mijzelf

Ik heb de dagelijkse zorg voor een minderjarig kind

ja
nee

Mijn spaartegoed is hoger dan 12.500,-

ja
nee

Komt u in aanmerking voor een overheidsbijdrage?

Dit is slechts een indicatieve uitkomst waaraan geen rechten kunnen worden ontleend. Graag helpen wij u bij het maken van een complete berekening.

Bereken

Hoeveel partneralimentatie moet ik betalen?

Bruto jaarinkomen van mijzelf

Bruto jaarinkomen van mijn partner

Maandelijkse kinderalimentatie


Partneralimentatie per maand

Dit is slechts een indicatieve uitkomst waaraan geen rechten kunnen worden ontleend. Graag helpen wij u bij het maken van een complete berekening.

Bereken

Hoeveel kinderalimentatie moet ik betalen?

Netto maandinkomen van mijzelf

Netto maandinkomen van mijn partner


Uw maandelijkse kinderalimentatie bedraagt

Dit is slechts een indicatieve uitkomst waaraan geen rechten kunnen worden ontleend. Graag helpen wij u bij het maken van een complete berekening.

Bereken

Kan ik mijn woning behouden?

Bruto jaarinkomen van mijzelf

Bruto alimentatie per jaar

Wat is de vrije verkoopwaarde?

Hoogte van de hypotheek?


Kunt u uw koopwoning ook na de scheiding behouden?

Dit is slechts een indicatieve uitkomst waaraan geen rechten kunnen worden ontleend. Graag helpen wij u bij het maken van een complete berekening.